22 266 83 70

Ceny wybielania zębów u dentysty

Wszyscy życzylibyśmy sobie mieć równe, białe zęby. Niestety, nielicznych natura obdarza aktorskim uśmiechem. Na szczęście istnieją sposoby na idealny, śnieżnobiały uśmiech. Jednym z nich jest wybielanie zębów.

Co powoduje przebarwienia zębów?

Na kolor naszych zębów mają wpływ dwa czynniki: budowa zębów i nawyki. Na to pierwsze nie mamy wpływu. Im grubsze szkliwo, czyli twarda, biała warstwa na zębach, pod którą znajduje się jasnobrązowa substancja, zębina, tym zęby będą bielsze. Z kolei cienkie szkliwo powoduje, że zębina nadaje zębom ciemniejszą barwę. Posiadacze grubego szkliwa są więc w wygodniejszej sytuacji, ale nie jest im to dane raz na zawsze: z wiekiem szkliwo ulega starciu, więc biały kolor zanika.

Drugim czynnikiem, który wpływa na kolor zębów, jest dieta. Do produktów intensywnie przebarwiających zęby należą:

  • kawa,
  • herbata (przede wszystkim czarna),
  • czerwone wino,
  • curry,
  • słodycze, przede wszystkim żelki, gumy i cukierki.

Paradoksalnie dieta zawierająca duże ilości warzyw i owoców, a więc zdrowa i polecana, ma niekorzystny wpływ na kolor zębów, a to ze względu na dużą zawartość kwasów, które osłabiają szkliwo i sprawiają, że staje się cieńsze.

Przebarwienia zębów u palaczy. Nałóg albo biały kolor

Nie jest natomiast żadnym zaskoczeniem, że palenie papierosów powoduje, że zęby stają się żółte, a przy dziąsłach pojawia się ciemny nalot. Wygląda to nieestetycznie i już przy pierwszym szerszym uśmiechu zdradza istnienie poważnego nałogu. Za ten stan rzeczy odpowiadają substancje toksyczne i smoliste, które dostają się do jamy ustnej i osiadają na zębach.

Jakby tego było mało, substancje smoliste odbarwiają również wszystkie wypełnienia zębów. O ile nieprzyjemnego zapachu z ust palacze mogą się pozbyć używając specjalnych aerozoli, to walka o zdrowy kolor szkliwa wymaga wyboru: albo zęby, albo palenie. Przeprowadzenie wybielania zębów nic nie da, jeśli pacjent będzie kontynuował nałóg, bo wkrótce zęby będą się ponownie odbarwiały.

Przebarwienia mogą też być skutkiem przyjmowania leków

Żółte przebarwienia mogą być też efektem niedoboru witamin i minerałów. Innym problemem estetycznym są plamy, które mogą pojawić się u osób mających martwe zęby. Niekiedy plamy są też skutkiem ubocznym przyjmowania określonych leków lub stosowania suplementów. To nie musi być nieodwracalne: po odstawieniu powodującego problemy leku czy suplementu zęby mogą wrócić do naturalnego koloru.

Przebarwienia mogą też pojawić się u osób z niedoczynnością tarczycy, fluorozą (schorzenie spowodowane nadmierną ilością fluoru w organizmie) lub porfirią (wywołana jest przez zaburzenia w przetwarzaniu hemoglobiny we krwi). Pogorszenie stanu zębów może być również skutkiem włączenia radykalnych sposobów leczenia: chemioterapii lub naświetlań.

Zapobieganie żółknięciu zębów

Są pewne sposoby, by zmniejszyć niekorzystne działanie produktów, które nie służą szkliwu. Na przykład, jeśli kawa, to z mlekiem, gdyż do pewnego stopnia neutralizuje ono obecne w niej kwasy, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania przebarwień, a przy tym uzupełnia wypłukiwany wapń.

Zamiast czarnej herbaty, która pozostawia na zębach niewielki osad, można przestawić się na zieloną. Od dawna znane są jej właściwości zdrowotne, w tym wspomaganie przyswajania przez organizm wapnia. Jest ono głównym budulcem kości i zębów, więc jego rola w walce o ładny uśmiech jest nie do przecenienia.

Można też sięgnąć po tabletki zawierające witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostno-szkieletowego. O tym, jak niebagatelny wpływ ma ona na nasze zęby, niech świadczy fakt, że badający starożytne szkielety archeolodzy mogą stwierdzić na podstawie uzębienia, czy zmarły nie cierpiał na niedobór witaminy D.

No i higiena: regularne mycie zębów, używanie płynu do płukania ust i nici dentystycznej.

Sposoby wybielania zębów

Nieustannie ulepszane są sposoby wybielania zębów. Pacjenci mogą korzystać z różnych metod – w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Poniżej opisaliśmy dwa najpopularniejsze zabiegi.

  • Nakładkowe wybielanie zębów. Składa się z dwóch etapów: realizowanego w gabinecie i „domowego”. Najpierw stomatolog robi odlew łuków zębowych, by na tej podstawie przygotować odpowiednie nakładki, które pacjent napełnia specjalnym żelem i stosuje przez około 2 tygodnie. W zależności od wskazań lekarza, czas noszenia nakładek to od czterech godzin do całej nocy. Efekt jest widoczny do 3 lat. Zazwyczaj ceny wahają się od 600 do 800 zł.
  • Laserowe wybielanie zębów. Dzięki laserom można rozjaśnić szkliwo nawet o 11 odcieni. Sam zabieg jest bardzo krótki i może być przeprowadzony na jednej wizycie. Stomatolog najpierw nakłada specjalny żel ochraniający dziąsła, a później utwardza go przy pomocy lampy UV. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający i naświetla go przez około kwadrans za pomocą lasera diodowego lub specjalnej lampy – na przykład amerykańskiego systemu Beyond – która emituje niebieskie światło. Wybielenie zębów systemem Beyond to koszt od 500 do 2000 zł.

Trzeba pamiętać, że wybielanie zębów – niezależnie od metody – jest swego rodzaju „ukoronowaniem” procesu dbania o nie. Wybielać można tylko zdrowe szkliwo, więc wcześniej należy wyleczyć chore zęby, usunąć próchnicę. Jeśli w którymś zębie pozostało ciemne uzupełnienie amalgamatowe, trzeba wymienić je na białe, bo po wybieleniu plomba będzie się nieładnie wyróżniała.

Wybielenie nie daje efektu do końca życia. Po kilku latach biel będzie się wytrącała, ale możemy ten proces spowolnić poprzez stosowanie odpowiedniej diety, a więc przede wszystkim ograniczenie produktów, które sprzyjają żółknięciu.

Po wykonaniu zabiegu pacjent musi zachować tak zwaną białą dietę, która trwa od 48 do 72 godzin, chyba że lekarz zasugeruje jeszcze dłuższy czas. Wybielone zęby przez pewien czas bardziej intensywnie wchłaniają barwniki, więc trzeba ich za wszelką cenę unikać – żadnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina! Niezastosowanie się do wskazówek może zniweczyć rezultat zabiegu.

Odroczenie płatności za wybielanie zębów z MediKod

Jeżeli pacjent nie dysponuje pieniędzmi potrzebnymi do opłacenia zabiegu, może w prosty sposób skorzystać z odroczonych płatności MediKod. System działa w kilkuset gabinetach stomatologicznych w całej Polsce, z którymi współpracujemy.

Cały proces jest bardzo prosty: trzeba wypełnić formularz na stronie medikod.wpengine.com. SMS-em przyjdzie indywidualny unikalny kod (MediKod), który umożliwia zakup usług do kwoty 5000 zł. Po wykonanym zabiegu pacjent zatwierdza kod na telefonie i pieniądze błyskawicznie księgują się na rachunku lekarza.

Bonusem za spłatę w terminie 30 dni jest brak jakichkolwiek opłat – żadnej prowizji, żadnej opłaty przygotowawczej. Pacjent zwraca dokładnie tyle, ile warta była usługa wybielania zębów. Gdy nie jest w stanie tak szybko spłacić udostępnionych mu pieniędzy, może zrobić to w nawet 12 ratach. Doliczona zostanie wtedy niewielka prowizja, której całkowity koszt można wyliczyć za pomocą specjalnego kalkulatora na stronie medikod.wpengine.com.


Wypełnij formularz,
by otrzymać 6-cyfrowy MediKod


MediKod to najkrótsza droga do natychmiastowego sfinansowania i odroczenia płatności we wszystkich współpracujących z nami gabinetach.

PRZEJDŹ DO FORMULARZA

Medikod

Zobacz więcej: