22 266 83 70

Operacja plastyczna nosa – koszty

Nie każdy z nas może pochwalić się prostym i ładnym nosem – dlatego też operacje plastyczne nosa to jedne z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w obrębie twarzy. Korekcja nosa to zabieg pozwalający poprawić symetrię, zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar nosa, zmienić kształt grzbietu nosa, zmniejszyć rozmiar nozdrzy lub zmienić kształt końcówki nosa. W pewnych sytuacjach o skierowaniu na zabieg nie decydują jednak względy estetyczne, lecz zdrowotne. Ile kosztuje operacja plastyczna nosa i czy może być refundowana?

Korekta nosa jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu poprawy kształtu, rozmiaru lub proporcji nosa. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej ze względów kosmetycznych, ale wskazaniem mogą być także względy zdrowotne takie jak problemy z oddychaniem.

Kiedy należy wykonać operację plastyczną nosa?

Wygląd nosa ma wpływ na ogólny wygląd twarzy i często bywa przyczyną kompleksów. Osoby, które są niezadowolone z wyglądu swojego nosa, mogą zdecydować się na operację plastyczna tej części ciała. Korekcja nosa to zabieg pozwalający:

 • poprawić symetrię,
 • zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar nosa,
 • zmienić kształt grzbietu nosa,
 • zmniejszyć rozmiar nozdrzy lub
 • zmienić kształt końcówki nosa.

Operacje plastyczne nosa wykonywane są także w celach zdrowotnych, gdy z powodu nieprawidłowego kształtu albo skrzywienia przegrody nosowej pacjent ma problemy z oddychaniem.

Metody plastyki nosa

Plastykę nosa możemy wykonać kilkoma metodami. Wybór metody dobierany jest indywidualnie do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Korekcji może być poddana część kostna lub chrzęstna albo obje jednocześnie.

Najczęstszymi metodami przeprowadzania operacji są:

 1. Metoda zamknięta – chirurg wykonuje nacięcia tylko wewnątrz nosa – bez zewnętrznych nacięć na skórze. Metoda ta pozwala ograniczyć liczbę blizn i skrócić czas rekonwalescencji. Jest stosowana w przypadku prostszych poprawek estetycznych.
 2. Metoda otwarta – chirurg wykonuje nacięcie zarówno wewnątrz nosa, jak i na skórze nosa. Dzięki temu lekarz ma większy dostęp do struktur nosa, co jest konieczne przy bardziej skomplikowanych zabiegach. Technika ta jest stosowana w przypadku zmiany kształtu nosa oraz zmniejszenia rozmiaru nozdrzy.
 3. Redukcja grzbietu nosa – polega na usunięciu części tkanki kostnej lub chrzęstnej z grzbietu nosa. Technika ta jest stosowana w przypadku nosa garbatego.
 4. Korekcja końcówki nosa – polega na zmianie kształtu, wielkość lub proporcji końcówki nosa poprzez manipulację tkanką chrzęstną. Zabieg może obejmować zmniejszenie, podniesienie lub wydłużenie końcówki nosa.
 5. Korekcja przegrody nosowej. Technika ta jest stosowana w przypadku problemów z oddychaniem. Chirurg koryguje skrzywienie przegrody nosowej, co poprawi przepływ powietrza. Może być to wykonane poprzez zmniejszenie lub usunięcie fragmentów chrząstki lub kości w przegrodzie nosowej.

Czy korekcja nosa jest kosztowna?

Operacje korygujące wygląd nosa nie są refundowane. NFZ refunduje w niektórych przypadkach jedynie operacje korygujące krzywą przegrodę nosa oraz pourazowe zniekształcenia nosa powstałe w wyniku wypadku.

Jeśli chcemy wykonać operację plastyczną nosa podyktowaną jedynie względami estetycznymi, to cały koszt zabiegu musimy pokryć sami.

Czynniki wpływające na cenę korekty nosa

Koszt korekcji nosa zależy od wielu czynników: lokalizacji i prestiżu kliniki, doświadczenia chirurga plastycznego, stopnia skomplikowania operacji oraz zakresu zmian, jakich chcemy dokonać. Ważnym jest, aby cena operacji plastycznej nie była jedynym kryterium wyboru miejsca, w którym poddamy się zabiegowi.

Bardzo ważne jest znalezienie doświadczonego i odpowiednio wykwalifikowanego chirurga plastycznego, który ma dobre opinie i posiada odpowiednie certyfikaty w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Przybliżone ceny korekcji nosa – w zależności od zabiegu – wynoszą:

 • Korekcja przegrody nosowej: 6000-9000 zł
 • Operacja części kostnej nosa: od 14000-18000 zł
 • Operacja części chrzęstnej nosa: 16000-19000 zł
 • Całościowa korekta nosa: 20000-30000 zł.

Ostateczny koszt korekcji nosa zostanie ustalony podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym, który oceni konkretny przypadek i przedstawi plan leczenia wybierając najlepszą metodę.

Korekta nosa – opis zabiegu

Przed operacją plastyczna nosa niezbędna jest wstępna konsultacja lekarska, podczas której następuje kwalifikacja do zabiegu, określane są oczekiwania pacjenta i wybierana jest najlepsza metoda oby uzyskać pożądany przez pacjenta efekt. Przed zabiegiem należy wykonać także niezbędne badania takie jak:

 • morfologia
 • wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR)
 • kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K)
 • badanie ogólne moczu
 • EKG
 • wykonać szczepienie p/WZW B.

Operacja plastyczna nosa wykonywana jest zawsze w znieczuleniu ogólnym i trwa, w zależności od wybranej techniki i zakresu zabiegu, od 2 do 4 godzin. W zależności od wybranej metody, chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na słupku lub wewnątrz nosa. Kolejnym etapem jest wykonanie odpowiednich modulacji w części kostnej lub chrzęstnej nosa, lub też w obu jednocześnie. Operacja kończy się założeniem szwów oraz opatrunku.

Rekonwalescencja po operacji nosa

Podczas zabiegu mogą pojawić niewielkie obrzęki i zasinienia w okolicach oczu, które ustępują samoistnie po kilku dniach. Lekarz może także przepisać odpowiednie leki przeciwbólowe w celu łagodzenia dyskomfortu po operacji.

Przepisane mogą być również leki przeciwbakteryjne w celu zapobiegania infekcjom.

W okresie rekonwalescencji zaleca się unikanie ekspozycji na słońce, ponieważ promienie UV mogą powodować przebarwienia i opóźniać proces gojenia. Przez około 2-3 tygodni należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku i aktywności fizycznej. Należy też bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich. Pierwsze efekty operacji możemy zauważyć po upływie ok 3 tygodni, zaś całkowity okres regeneracji trwa do 12 miesięcy.


Wypełnij formularz,
by otrzymać 6-cyfrowy MediKod


MediKod to najkrótsza droga do natychmiastowego sfinansowania i odroczenia płatności we wszystkich współpracujących z nami gabinetach.

PRZEJDŹ DO FORMULARZA

Medikod

Zobacz więcej: