22 266 83 70

Licówki porcelanowe – cena

Licówki to cienkie nakładki o grubości nie przekraczającej 1 mm mocowane na zewnętrznej – licowej – stronie zębów. Umożliwiają zamaskowanie niedoskonałości zębów – przebarwień, byt dużych przerw między zębami, drobnych ukruszeń czy niewielkich wad zgryzu. Pozwalają dokonać korekty kształtu i koloru zębów.

Licówki porcelanowe są droższe niż kompozytowe – są wykonywane na wymiar w laboratorium przez technika dentystycznego. Do ich wykonania potrzeba więc więcej czasu. Dzięki temu mogą być idealnie dopasowane do kształtu i wielkości zębów. Są bardzo estetyczne, wyglądem bardzo przypominają naturalne szkliwo. Są również trwałe, nie powinny ulec uszkodzeniu przez 5 do 15 lat. Podsumowując – wysoka jakość, a jaka cena?

Porcelanowe licówki na zęby

Licówki porcelanowe niemalże idealnie imitują naturalne szkliwo. Są bardzo estetyczne i ładne, do tego trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinny ulec uszkodzeniu przez kilkanaście lat. Porcelana nie jest podatna na gromadzenie osadu i kamienia nazębnego, dzięki temu długo spełnia swoje funkcje estetyczne.

Kolejna zaletą jest fakt, iż licówki porcelanowe są bardziej odporne na przebarwienia. Licówki kompozytowe są jednak cieńsze, a więc przed ich założeniem lekarz musi usunąć mniejszą powierzchnię zęba. Oczywiście dentysta pomoże zdecydować, które licówki będą najlepiej dostosowane do potrzeb danego pacjenta.

Czym różnią się licówki od koron?

Zastosowanie koron oraz licówek ma zbliżony cel – polepszenie estetyki uzębienia oraz ogólną poprawę komfortu pacjenta. Zastosowanie licówek nie jest metodą zbyt inwazyjną, natomiast założenie korony to odbudowanie niekiedy całego zęba.

Korony dają możliwość odbudowy zębów, które uległy znacznemu zniszczeniu wskutek złamania lub próchnicy. Są często stosowane, gdy korony zęba nie można już odbudować za pomocą materiału kompozytowego. Koronę również bardzo często stosuje się w przypadku zębów leczonych kanałowo. Korony odtwarzają kształt, kolor oraz funkcję zęba.

Licówka natomiast nie jest stosowana w wypadku uszkodzeń zęba, ale jako forma estetycznej poprawy wyglądu zębów. Jest to cienka płytka którą przykleja się powierzchni przednich zębów. Porcelana przenosi i odbija światło w naturalny sposób, przez co bardzo przypomina naturalne zęby.

Licówki porcelanowe a kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonane są z takiego samego światłoutwardzalnego materiału, jaki stosowany jest do wykonywania wypełnień stomatologicznych. Wykonuje się je bezpośrednio na zębach – kompozyt jest nakładany warstwami aż do momentu osiągnięcia zamierzonego efektu.

Wygląd licówek kompozytowych jest dla wielu pacjentów w zupełności zadowalający, jednak ich jednolity kolor może powodować sztuczne wrażenie. Twardość kompozytu jest zbliżona do naturalnego szkliwa. Materiał ten ma ogromną zaletę – łatwo można go łatwo odbudować, polerować oraz dobudowywać, jeśli ulegnie uszkodzeniu.

Licówki kompozytowe są idealne dla tych osób, które chcą uzyskać szybki efekt przy niższym nakładzie finansowym. Wykonuje się je bez udziału laboratorium techniki dentystycznej, są więc tańsze oraz można wykonać je w trakcie jednej wizyty u stomatologa.

Jak przebiega proces zakładania licówek na zęby?

Pierwszym etapem leczenia jest wizyta wstępna, podczas której lekarz wykonuje rentgen zębów.

Następnie dentysta usuwa z zębów około pół milimetra szkliwa w celu przygotowania powierzchni zębów do założenia licówek. Później wykonuje odcisk lub formę zębów, która zostanie wysłana do laboratorium. Technik dentystyczny na podstawie wykonanej formy przygotuje licówki – trwa to około tygodnia lub dwóch.

Gdy są one gotowe, dentysta sprawdza dopasowanie i barwę oraz przygotowuje zęby dokładnie je czyszcząc oraz szlifując, aby przyczepność licówek była maksymalnie duża. Nakładki mocuje się do zębów specjalnym cementem, później utwardza światłem ultrafioletowym.

Po kilku tygodniach dentysta może wyznaczyć wizytę kontrolną. Ma ona na celu sprawdzenie, czy licówki zostały prawidłowo założone.

Jak prawidłowo dbać o licówki porcelanowe?

Osoby, które decydują się na zabieg założenia licówek często zastanawiają się, czy wymagają one specjalnego traktowania. Czy należy unikać jakiś produktów, aby nie ukruszyć licówek?

Tymczasem nakładki nie wymagają specjalnej pielęgnacji – pacjent powinien dbać o nie tak samo, jak o naturalne zęby – myć przynajmniej dwa razy dziennie, po przebudzeniu i przed pójściem spać. Oczywiście jeszcze bardziej korzystne będzie mycie zębów po każdym posiłku. Do ich szczotkowania najlepiej jest używać pasty z fluorem. Zaleca się również używanie nici dentystycznej, by usunąć wszystkie resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowej.

Po zabiegu założenia licówek trzeba ponownie odwiedzić lekarza stomatologa po około tygodniu od zabiegu. Lekarz sprawdzi, czy licówki są prawidłowo założone oraz oceni efekty zabiegu. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent umawia się na wizyty kontrolne co sześć miesięcy, czyli identycznie, jak w przypadku naturalnych zębów.

Koszt założenia licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe są trwalsze, posiadają wyższą jakość oraz walory estetyczne niż licówki kompozytowe, dlatego ich cena jest wyższa. Wykonywane są w laboratorium protetycznym przez technika dentystycznego, który precyzyjnie dopasowuje ich kształt do pozostałych zębów pacjenta. Cena pojedynczej licówki porcelanowej mieści się w przedziale 1000 – 2300zł.

Jest to koszt jednej licówki, całkowity koszt leczenia można więc określić mnożąc powyższe ceny przez liczbę nakładek. W czasie ustalania planu leczenia może się okazać, że niezbędne będą dodatkowe zabiegi stomatologiczne, jednak o tym na pewno poinformuje nas stomatolog.


Wypełnij formularz,
by otrzymać 6-cyfrowy MediKod


MediKod to najkrótsza droga do natychmiastowego sfinansowania i odroczenia płatności we wszystkich współpracujących z nami gabinetach.

PRZEJDŹ DO FORMULARZA

Medikod

Zobacz więcej: